MODEL – 22236
30 in. (76 cm) TurfMaster® with Casters
TurfMaster Caster Lock
Front view of TurfMaster deck
Top view of TurfMaster mower
30 in. (76 cm) TurfMaster® HDX with Casters
Model: 22236 UPC/EAN: 21038222363
See All Items in 30″ TurfMaster® HDX
Caster wheel front end set up – Locking capability to aid with holding straight lines
Reduced Refills – Less time refueling with the 1-gallon gas tank.
Toro Tough – Rubber tires with co-polymer wheels and ball bearings.
Horizon360®Business Management Software. Work More Efficiently. Run More Profitably.
| Bagger Capacity | 2.5 bushels |
|---|---|
| Blade Design | 0.135 in. / 0.343 cm Thick Steel |
| Blade Engagement | Blade Brake Clutch (BBC) |
| Blade Tip Speed | 18,000 ft/min / 5,486 m/min |
| Box Dimension | 41.75 in x 33 in x 26 in / 106.0 cm x 83.8 cm x 66.0 cm |
| CARB Compliant | CARB Compliant |
| Cutting Width | 30 in / 76 cm |
| Deck Material | 13 Gauge Steel Deck / Cast Aluminum Frame |
| Engine | Kohler CV224 Command Pro 224 cc |
| Engine Brand | Kohler |
| Engine Displacement (cc) | 224 cc |
| Forward Mowing Speed | Up to 4.0 mph / 6.4 kph |
| Fuel Capacity | 1 gal. / 3.8 L / 4 Qt. |
| Fuel Type | Gasoline |
| Height of Cut | 1.5 – 5.0 in. / 3.8 – 12.7 cm in 0.50 in (1.3 cm) increments |
| Mulch, Bag, Side Discharge | Bag standard, Mulch standard, Side discharge standard |
| Number of Blades | 2 |
| Product Type | Walk Behind Mowers |
| Product Use | Commercial |
| Spindle Housing | Die Cast Spindle, 17 mm Cold Formed Spindle Shafts |
| Start Type | Pull Cord |
| Tires | Front: 9 in. x 2 in. (22.8 cm x 5.0 cm) Rubber Tire w/Co-Polymer Caster Wheels Rear: 10.5 in. x 3 in. (26.6 cm x 7.6 cm) Rubber Tire w/Co-Polymer Wheels |
| Transmission | Heavy Duty Self-Propelled |
| Weight | 195 lbs / 88.5 kg |
$5,221.00 Original price was: $5,221.00.$4,699.00Current price is: $4,699.00.
Savings: $522.00
22236
| VIN : | 22236 |
|---|
Interest rates vary by person and trailer. All payments are estimates. Tax, title and any other fees are extra.
Recommended for You
| MODEL: | ECDWL1072LP |
| OVERALL LENGTH: | 14′ |
| OVERALL WIDTH: | 92″ |
| OVERALL HEIGHT: | 58″ |
| EXT. BOX LENGTH: | 10′ |
| EXT. BOX WIDTH: | 72″ |
| BOX DEPTH: | 18″ |
| PLATFORM HEIGHT: | 28″ |
| HITCH WEIGHT: | 253 lbs |
| HITCH HEIGHT: | 16″ |
| G.V.W.R | 7000 lbs |
| CURB WEIGHT: | 1826 lbs |
| PAYLOAD: | 5174 lbs |
| AXLES: | 2 x 3500 lbs |
| BRAKES: | Electric 1 Axle |
| TIRES: | ST205/75 R15 |
| WHEELS: | 15″ 5 Bolt |
| BREAK AWAY KIT: | Standard |
#### OVERVIEW
Weberlane Enclosed Cargo trailers are known for their quality components and durable build. The Weberlane line is ideal for contractors and landscapers who are looking for an enclosed trailer a cut above the rest to ensure peace of mind when they’re out on the road on a daily basis, and every moment of downtime would mean loss of profits.
#### FEATURES
Single Double Doors w/ Door Holders
Semi-Style Cam-lock Door Latches
Spring Axle – EZ Lube Hubs
White Modular Wheels
Radial Tires
2″ Coupler 5000 lbs
Top Wing Jack 2000 lbs
Bolt-on Safety Chains
1/4″ Paneling Interior Lining
Interior Light Switch
Interior Dome Light
030 Aluminum Exterior
Screwless Aluminum Roof
Aluminum Tread Plate Stoneguard
Aluminum Fenders
1 1/2″ Trim Level
Molded License Plate Holder
Entire Steel Framework Painted
3M Corrosion Barrier
#### SPECS
Overall Length: 14′
Overall Width: 7′ 8″
Overall Height: 7′ 10″
Interior Length: 11′ 10″
Interior Width: 5′ 9″
Interior Height: 72″
Rear Door Type: Double
Door Width: 5′ 3″
Door Height: 5′ 5″
Hitch Weight: 175 lbs
Hitch Height: 16″
Ball Size: 2″
Platform Height: 18″
G.V.W.R: 2990 lbs
Cub Weight: 1220 lbs
Payload: 1770 lbs
Axles (Single): 3500 lbs
Brakes: Optional
Tires: ST205/75 R15
Wheels:1 5″ 5 Bolt
Frame: 2 x 3″ Tubing
Floor (24″ O/C): 3/4″ Marine Grade
Sidewalls (16″ O/C): 1/4″ Paneling
Model: W614ECSW
Single Axle
ESTATE CARGO TRAILERS
Single Axle Estate Level Enclosed Trailers are light weight and budget friendly trailers built to work for you in a variety of uses! Whether you’re hauling a quad or simply looking for extra storage space. These trailers are built tough enough for the task at hand, yet designed in a way to be as light and easy to tow as possible, for the best possible price!
| MODEL: | W614ECSW |
| OVERALL LENGTH: | 18′ |
| OVERALL WIDTH: | 7′ 8″ |
| OVERALL HEIGHT: | 7′ 10″ |
| INTERIOR LENGTH: | 15′ 10″ |
| INTERIOR WIDTH: | 5′ 9″ |
| INTERIOR HEIGHT: | 72″ |
| REAR DOOR TYPE: | Double |
| REAR DOOR WIDTH: | 5′ 3″ |
| REAR DOOR HEIGHT: | 5′ 5″ |
| HITCH WEIGHT: | 205 lbs |
| HITCH HEIGHT: | 16″ |
| BALL SIZE | 2″ |
| PLATFORM HEIGHT: | 18″ |
| G.V.W.R | 2990 lbs |
| CURB WEIGHT: | 1420 lbs |
| PAYLOAD: | 1570 lbs |
| AXLES (SINGLE): | 3500 lbs |
| BRAKES: | Optional |
| TIRES: | ST205/75 R15 |
| WHEELS: | 15″ 5 Bolt |
| FRAME: | 2 x 3″ Tubing |
| FLOOR: (24″ O/C) | 3/4″ Marine Grade |
| SIDEWALLS (16″ O/C) | 1/4″ Panelling |
Our Tandem Axle Estate Level Enclosed Trailers are versatile, lightweight, and budget-friendly, making them perfect for a wide range of uses. Designed with durability in mind, these trailers are built tough enough to handle demanding tasks while remaining lightweight and easy to tow, ensuring you get the best performance and value. Whether for work or recreation, these trailers deliver reliable, cost-effective transportation with simplicity and efficiency.
12″ EXTRA HEIGHT FOR RAMP DOOR
| G.V.W.R | 7000 lbs |
| CURB WEIGHT: | 2240 lbs |
| PAYLOAD: | 4760 lbs |
Single Axle Estate Level Enclosed Trailers are light weight and budget friendly trailers built to work for you in a variety of uses! Whether you’re hauling a quad or simply looking for extra storage space. These trailers are built tough enough for the task at hand, yet designed in a way to be as light and easy to tow as possible, for the best possible price!
| MODEL: | W612ECSW |
| G.V.W.R | 2990 lbs |
| CURB WEIGHT: | 1320 lbs |
| PAYLOAD: | 1670 lbs |
MODEL – W8518ECTW
Tandem axle
ESTATE CARGO TRAILERS
Our Tandem Axle Estate Level Enclosed Trailers are versatile, lightweight, and budget-friendly, making them perfect for a wide range of uses. Designed with durability in mind, these trailers are built tough enough to handle demanding tasks while remaining lightweight and easy to tow, ensuring you get the best performance and value. Whether for work or recreation, these trailers deliver reliable, cost-effective transportation with simplicity and efficiency.
| MODEL: | W8518ECTW |
| OVERALL LENGTH: | 21′ 11″ |
| OVERALL WIDTH: | 8′ 6″ |
| OVERALL HEIGHT: | 8′ 6″ |
| INTERIOR LENGTH: | 20′ 10″ |
| INTERIOR WIDTH: | 8′ 1″ |
| INTERIOR HEIGHT: | 78″ |
| REAR DOOR TYPE: | Double |
| REAR DOOR WIDTH: | 7″ |
| REAR DOOR HEIGHT: | 71″ |
| HITCH WEIGHT: | 450 lbs |
| HITCH HEIGHT: | 18″ |
| BALL SIZE | 2 5/16″ |
| PLATFORM HEIGHT: | 20″ |
| G.V.W.R | 7000 lbs |
| CURB WEIGHT: | 3005 lbs |
| PAYLOAD: | 3995 lbs |
| AXLES (TANDEM): | 3500 lbs |
| BRAKES: | Electric |
| TIRES: | ST205/75 R15 |
| WHEELS: | 15″ 5 Bolt |
| FRAME: | 2 x 6″ Tubing |
| FLOOR: (24″ O/C) | 3/4″ Marine Grade |
| SIDEWALLS (16″ O/C) | 1/4″ Panelling |
Available for Every Job
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more information.