54 in. (137 cm) TITAN® MyRIDE® Zero Turn Mower
Featuring MyRIDE® Suspension System
Model: 76511
| Air Filter | Kohler Pro Cleaner Air Filter |
|---|---|
| Anti Scalp Wheels | 4 Standard |
| Armrests | Optional |
| Blade Design | 0.164 in. / 0.417 cm Steel with Blade Stiffner |
| Blade Tip Speed | 18,908 ft/min / 5,763 m/min |
| Box Dimension | 82.0 in. x 63.0 in. x 52.0 in. / 208.3 cm x 160.0 cm x 132.0 cm |
| CARB Compliant | Not CARB Compliant |
| Carrier Frame | 3 in. x 1.5 in. x 0.120 in. (7.6 cm x 3.8 cm x 0.3 cm) Wall Tubular Steel |
| Caster Tires | 13 in. x 6.5 in. – 6 in. (33 x 16.5 cm – 15.2 cm) Pneumatic |
| Clutch | Electromagnetic |
| Comfort Platform | MyRIDE® Suspension System |
| Cooling System | Air Cooled |
| Crankshaft | 1″ (25 mm) w/Steel Protector |
| Cup Holder | Standard |
| Cutting Width | 54 in / 137 cm |
| Deck Design | 10-Gauge Steel IronForged® with Fully Weld Grade 50 Steel Bumper |
| Deck Material | 10 Gauge Steel |
| Discharge Chute | Rubber |
| Drive System | Hydrostatic |
| Drive Tires | 22 in. x 11 in. (55.8 cm x 27.9 cm) |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Engine | Kohler KT745 26 hp 747cc |
| Engine Brand | Kohler |
| Engine Displacement (cc) | 747 cc |
| Engine Horsepower | 26.0 hp |
| Engine Power (kW) | 19.3 kW |
| Foot Operated Height of Cut | Standard |
| Forward Ground/Transport Speed | Up to 8.5 mph / 13.6 kph |
| Forward Mowing Speed | Up to 8.5 mph / 13.6 kph |
| Front Bumper | Reinforced Bull-Nose |
| Fuel Capacity | 5 gal. / 18.9 L / 20 Qt. |
| Fuel Type | Gasoline |
| Height of Cut | 1.5 – 5.0 in. / 3.8 – 12.7 cm |
| Hitch Bracket | Standard |
| Number of Blades | 3 |
| Product Features | MyRIDE Suspension System |
| Product Type | TITAN MyRide |
| Product Use | Residential |
| Recommended Oil Type | 10W-30 |
| Roll-Over Protection (ROPS) | Optional |
| Seat | 20″ Gaming Style |
| Spindle Housing | Cast-Aluminum |
| Start Type | Electric |
| Steering Controls | Twin Lever |
| Steering Dampeners | Standard Dampers |
| Terrain Type | Flat with Obstacles |
| Tires | 13 in. x 6.5 in. (33 x 16.5 cm) Front, 22 in. x 11 in. (55.8 cm x 27.9 cm) Rear |
| Transmission | Dual hydrostatic HG ZT2800 |
| Weight | 789 lbs / 357.9 kg |
$11,099.00 Original price was: $11,099.00.$10,099.00Current price is: $10,099.00.
Savings: $1,000.00
76511
| VIN : | 76511 |
|---|
Interest rates vary by person and trailer. All payments are estimates. Tax, title and any other fees are extra.
Recommended for You
| MODEL: | ECDWL1072LP |
| OVERALL LENGTH: | 14′ |
| OVERALL WIDTH: | 92″ |
| OVERALL HEIGHT: | 58″ |
| EXT. BOX LENGTH: | 10′ |
| EXT. BOX WIDTH: | 72″ |
| BOX DEPTH: | 18″ |
| PLATFORM HEIGHT: | 28″ |
| HITCH WEIGHT: | 253 lbs |
| HITCH HEIGHT: | 16″ |
| G.V.W.R | 7000 lbs |
| CURB WEIGHT: | 1826 lbs |
| PAYLOAD: | 5174 lbs |
| AXLES: | 2 x 3500 lbs |
| BRAKES: | Electric 1 Axle |
| TIRES: | ST205/75 R15 |
| WHEELS: | 15″ 5 Bolt |
| BREAK AWAY KIT: | Standard |
#### OVERVIEW
Weberlane Enclosed Cargo trailers are known for their quality components and durable build. The Weberlane line is ideal for contractors and landscapers who are looking for an enclosed trailer a cut above the rest to ensure peace of mind when they’re out on the road on a daily basis, and every moment of downtime would mean loss of profits.
#### FEATURES
Single Double Doors w/ Door Holders
Semi-Style Cam-lock Door Latches
Spring Axle – EZ Lube Hubs
White Modular Wheels
Radial Tires
2″ Coupler 5000 lbs
Top Wing Jack 2000 lbs
Bolt-on Safety Chains
1/4″ Paneling Interior Lining
Interior Light Switch
Interior Dome Light
030 Aluminum Exterior
Screwless Aluminum Roof
Aluminum Tread Plate Stoneguard
Aluminum Fenders
1 1/2″ Trim Level
Molded License Plate Holder
Entire Steel Framework Painted
3M Corrosion Barrier
#### SPECS
Overall Length: 14′
Overall Width: 7′ 8″
Overall Height: 7′ 10″
Interior Length: 11′ 10″
Interior Width: 5′ 9″
Interior Height: 72″
Rear Door Type: Double
Door Width: 5′ 3″
Door Height: 5′ 5″
Hitch Weight: 175 lbs
Hitch Height: 16″
Ball Size: 2″
Platform Height: 18″
G.V.W.R: 2990 lbs
Cub Weight: 1220 lbs
Payload: 1770 lbs
Axles (Single): 3500 lbs
Brakes: Optional
Tires: ST205/75 R15
Wheels:1 5″ 5 Bolt
Frame: 2 x 3″ Tubing
Floor (24″ O/C): 3/4″ Marine Grade
Sidewalls (16″ O/C): 1/4″ Paneling
Model: W614ECSW
Single Axle
ESTATE CARGO TRAILERS
Single Axle Estate Level Enclosed Trailers are light weight and budget friendly trailers built to work for you in a variety of uses! Whether you’re hauling a quad or simply looking for extra storage space. These trailers are built tough enough for the task at hand, yet designed in a way to be as light and easy to tow as possible, for the best possible price!
| MODEL: | W614ECSW |
| OVERALL LENGTH: | 18′ |
| OVERALL WIDTH: | 7′ 8″ |
| OVERALL HEIGHT: | 7′ 10″ |
| INTERIOR LENGTH: | 15′ 10″ |
| INTERIOR WIDTH: | 5′ 9″ |
| INTERIOR HEIGHT: | 72″ |
| REAR DOOR TYPE: | Double |
| REAR DOOR WIDTH: | 5′ 3″ |
| REAR DOOR HEIGHT: | 5′ 5″ |
| HITCH WEIGHT: | 205 lbs |
| HITCH HEIGHT: | 16″ |
| BALL SIZE | 2″ |
| PLATFORM HEIGHT: | 18″ |
| G.V.W.R | 2990 lbs |
| CURB WEIGHT: | 1420 lbs |
| PAYLOAD: | 1570 lbs |
| AXLES (SINGLE): | 3500 lbs |
| BRAKES: | Optional |
| TIRES: | ST205/75 R15 |
| WHEELS: | 15″ 5 Bolt |
| FRAME: | 2 x 3″ Tubing |
| FLOOR: (24″ O/C) | 3/4″ Marine Grade |
| SIDEWALLS (16″ O/C) | 1/4″ Panelling |
Our Tandem Axle Estate Level Enclosed Trailers are versatile, lightweight, and budget-friendly, making them perfect for a wide range of uses. Designed with durability in mind, these trailers are built tough enough to handle demanding tasks while remaining lightweight and easy to tow, ensuring you get the best performance and value. Whether for work or recreation, these trailers deliver reliable, cost-effective transportation with simplicity and efficiency.
12″ EXTRA HEIGHT FOR RAMP DOOR
| G.V.W.R | 7000 lbs |
| CURB WEIGHT: | 2240 lbs |
| PAYLOAD: | 4760 lbs |
Single Axle Estate Level Enclosed Trailers are light weight and budget friendly trailers built to work for you in a variety of uses! Whether you’re hauling a quad or simply looking for extra storage space. These trailers are built tough enough for the task at hand, yet designed in a way to be as light and easy to tow as possible, for the best possible price!
| MODEL: | W612ECSW |
| G.V.W.R | 2990 lbs |
| CURB WEIGHT: | 1320 lbs |
| PAYLOAD: | 1670 lbs |
MODEL – W8518ECTW
Tandem axle
ESTATE CARGO TRAILERS
Our Tandem Axle Estate Level Enclosed Trailers are versatile, lightweight, and budget-friendly, making them perfect for a wide range of uses. Designed with durability in mind, these trailers are built tough enough to handle demanding tasks while remaining lightweight and easy to tow, ensuring you get the best performance and value. Whether for work or recreation, these trailers deliver reliable, cost-effective transportation with simplicity and efficiency.
| MODEL: | W8518ECTW |
| OVERALL LENGTH: | 21′ 11″ |
| OVERALL WIDTH: | 8′ 6″ |
| OVERALL HEIGHT: | 8′ 6″ |
| INTERIOR LENGTH: | 20′ 10″ |
| INTERIOR WIDTH: | 8′ 1″ |
| INTERIOR HEIGHT: | 78″ |
| REAR DOOR TYPE: | Double |
| REAR DOOR WIDTH: | 7″ |
| REAR DOOR HEIGHT: | 71″ |
| HITCH WEIGHT: | 450 lbs |
| HITCH HEIGHT: | 18″ |
| BALL SIZE | 2 5/16″ |
| PLATFORM HEIGHT: | 20″ |
| G.V.W.R | 7000 lbs |
| CURB WEIGHT: | 3005 lbs |
| PAYLOAD: | 3995 lbs |
| AXLES (TANDEM): | 3500 lbs |
| BRAKES: | Electric |
| TIRES: | ST205/75 R15 |
| WHEELS: | 15″ 5 Bolt |
| FRAME: | 2 x 6″ Tubing |
| FLOOR: (24″ O/C) | 3/4″ Marine Grade |
| SIDEWALLS (16″ O/C) | 1/4″ Panelling |
Available for Every Job
Please enter your contact information and one of our representatives will get back to you with more information.